
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.48 mm |
| Width | 2.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 50 MΩ |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold |
| Pitch | 400 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 30 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 800 µm |
| Mated Stacking Heights | 800 µm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Contact Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Contact Pitch | 0.4 mm |
| Mounting Angle | Vertical |
Stock: 1798
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68822
Ext.Price$0.68822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68822 | $0.68822 |
| 10 | $0.58563 | $5.85630 |
| 25 | $0.54972 | $13.74300 |
| 50 | $0.52322 | $26.16100 |
| 100 | $0.49843 | $49.84300 |
| 300 | $0.47072 | $141.21600 |
| 500 | $0.44456 | $222.28000 |
| 1000 | $0.42319 | $423.19000 |
| 3000 | $0.41759 | $1252.77000 |
| 5000 | $0.41207 | $2060.35000 |
